DJing je umění mixování hudby a vytváření hudebních setů, které baví posluchače a udržují je na parketě. Historie tohoto umění sahá až do 70. let minulého století, kdy se začaly objevovat první DJové v nočních klubech a diskotékách. Tehdy se mixování hudby provádělo pomocí gramofonů a vinylů, kdy DJ musel manuálně skládat skladby dohromady a sledovat tempo a rytmus.
S nástupem digitální éry však došlo k revoluci v oblasti DJingu. S rozvojem technologií a vznikem digitálních souborů jako MP3 nebo WAV se mixování hudby stalo mnohem jednodušší a pohodlnější. DJové začali používat počítače s profesionálním softwarem, který umožňoval skládat skladby, přidávat efekty, měnit tempo a harmonizovat hudbu bez potřeby fyzických nosičů hudby.
Díky digitalizaci se také rozšířila možnost sdílení hudby napříč světem. DJové mohou nyní stahovat hudbu z internetu, vytvářet playlisty a sdílet je s ostatními prostřednictvím sociálních médií nebo online streamingových platforem. Tím se otevřela nová možnost pro kreativitu a inspiraci, kdy DJové mohou objevovat nové žánry, interpreti a skladby a začlenit je do svých setů.
Navíc se díky digitálnímu DJingu zvýšila flexibilita a mobilita. DJové nemusí nosit těžké a objemné gramofony a vinylové desky, ale stačí jim jednoduše notebook či tablet. Díky tomu mohou mixovat hudbu kdekoli a kdykoli, což umožňuje DJing jako živou formu zábavy na festivalech, koncertech, večírcích nebo prostě jen doma v obývacím pokoji.
Celkově lze tedy říci, že digitální éra přinesla DJingu nové možnosti a otevřela cestu pro další inovace. I v době pandemie, kdy jsou živé akce omezené, mohou DJové díky internetu a digitálním platfomám stále spojovat lidi pomocí hudby a zábavy. Ačkoliv můžeme občas zatoužit po nostalgií po starých dobách gramofonů a vinylů, digitální DJing nepochybně otevřel nové možnosti a perspektivy pro tento jedinečný umělecký žánr.