Procrastinace – nejen že je to složité slovo na vyslovovani, ale mnohdy i nežádoucí jev, který nás brání plnohodnotně se věnovat práci nebo studiu. Prokrastinace znamená odkládání úkolů a povinností na pozdější dobu, často tak, že se nedodrží termíny a práce se nakonec musí dělat za velkých tlaků a ve stresu. Pro mnoho lidí je toto chování velkým problémem a kritizují se za to, že jsou lenoši a nejsou schopni se dostatečně soustředit.
Ale co kdybychom vám řekli, že existuje i takzvaná “prospěšná prokrastinace”? Tento pojem zpopularizoval profesor psychologie z University of Hertfordshire, Dr. Fuschia Sirois, a znamená využití odkládání úkolů pro prospěch sebe samého.
Podle Dr. Sirois může být prospěšné odkládání úkolů způsobem, jak si dát oddech, zregenerovat síly a získat nový pohled na problém. Tím, že si dáme čas a prostor na přemýšlení, můžeme najít nové řešení či přístup k úkolu, který bychom jinak nemohli vidět.
Místo toho, abychom se tedy cíleně snažili vyhýbat prokrastinaci, měli bychom se naučit ji využívat jako nástroj ke zlepšení své práce a výkonu. Důležité je ovšem neztrácet kontrolu nad tím, kdy a jak dlouho budeme úkoly odkládat a nechat se unést až do neproduktivního lenošení.
Takže pokud se někdy chytíte při prokrastinaci, neberte to hned jako něco negativního. Možná si jen potřebujete odpočinout a nabrat novou energii. A pokud dokážete využít tento čas k produktivnímu přemýšlení a zlepšení vaší práce, může vám to nakonec přinést jenom prospěch.